Shanghai – perla orientu
O Shanghai se říká, že nejlepší je začít ji prozkoumávat z nejvyššího bodu. Pearl Tower je 468 m vysoká vyhlídková věž z roku 1995, která je pro Shanghai symbolická tak, jako je Burj Khalifa pro Dubaj. To nezní špatně řekla jsem si a běžela do fronty pro lístek. Věž se skládá z 11 koulí různé velikosti. Dvě největší mají průměr 50 a 45 metrů. Na věži je celkem 15 pozorovatelen, přičemž nejvyšší (známá jako Space Module) je ve výšce 350 metrů.
V létě se město stává tepelným ostrovem. Horko v kombinaci s vysokou vlhkostí nutí člověka rychle se běžet někam schovat. Vběhla jsem tedy do úkrytu věže, netušíc, co mě čeká. Že má Čína problémy s přelidněním je všeobecně známá věc. Teď se mi však naskytla ojedinělá příležitost zažít tenhle průšvih v praxi. Shanghai je s 27 miliony obyvatel nejlidnatější město Číny. Nee, tohle přece nemůže být fronta na horu. Vždyť má nejmíň kilometr! Kdybych jen tušila, jaká je realita, návštěvu bych si asi dvakrát rozmyslela. Jak se ale jednou dostanete do nekončícího živého hada, není úniku. Troufám si tvrdit, že jsem zde byla jediný návštěvník ne-číňan. Po dvou hodinách ve frontě jsem se konečně dostala do výtahu a začala stoupat.
Město zahaloval jemný opar, který mohl být jen vodní párou nebo taky smogem. Tady jeden nikdy neví. Město má velký problém s dopravním hlukem a silným znečištěním vzduchu i vodních toků. Úroveň znečištění je tady údajně 4. nejvyšší na světě.
Moc mostů přes řeku Huangpu, nejmohutnější řeku Shanghaje a hlavní dopravní tepnu nevede. Daleko lepší je přejet pod ní. Pro turisty jako stvořený Bund sightseeing tunnel operuje dvě malé kabiny, které cestující převezou na druhou stranu řeky za pár minut. Asi 10ti minutovou cestu to kolem všechno bliká, svítí a hučí jako v nějakém sci-fi. O zábavu není nouze.
Shanghaj na rozdíl od mnoha čínských měst neoplývá středověkými památkami. Zpět na povrchu se člověk ocitne na asi nejznámějším místě Shanghaje. The Bund – původně cesta pro převoz těžkých pytlů s rýží byl postupně přeměněn na velkolepou pasáž, lemovanou významnými bankami, hotely a obchodními domy z 20. století. Bund je dnes památkově chráněn a výstavba vyšších mrakodrapů v této oblasti není povolena. Než obchodovat je daleko zajímavější se tady jenom tak procházet a pozorovat dění okolo. Fascinující Pǔdōngand – hlouček mrakodrapů uchvátí hlavně v noci, kdy se jejich neonová světla odrážejí od hladiny řeky. Hned vedle Oriental Pearl stojí Ťin Mao Tower s 88 podlažími (Číňané považují osmičku za velmi šťastné číslo), mrakodrap Shanghai World Financial Center a nejnovější dominantou je od roku 2014 632-metrová Shanghai Tower, druhá nejvyšší budova světa.
Jen pár kroků z hlavní třídy jsou na dosah Yùyuán Gardens. Reflektujícími bazénky proplouvají barevné ryby. Čínské pavilony se tyčí ve stínech borovic a zdobí je květy magnolie – květiny Shànghǎje, ž jejíchž okvětních lístků se vyrábí množství kosmetických přípravků. Vládci dynastie Ming založili zahrady už v 16. století a její výstavba zabrala 18 let. K zahradě přiléhá Mid – Lake Pavilion, dnes jedna z nejvyhledávanějších čajoven v Číně.
Sousední bazar může být nepatrný, ale procházka po něm stojí za to, jestli dokážete zvládnout menší tlačenici. Nedaleký taoistický chrám také stojí za návštěvu. Kousek od bazaru je Stará pasáž známá prosaicky jako Middle Fangbang Rd. Rušná ulice je lemovaná obchody s kuriozitami všeho druhu. Oblečení, suvenýry, čínský porcelán, restaurace. Co vás napadne, to tady spolehlivě najdete.
Shanghai toho nabízí daleko více, ale všechen ten ruch, shon a lidi okolo docela unaví. Tak zase příště :).
25. 9. 2018, Dubai