
Nedotčené Seychelly
Seychelly nejspíš ve většině lidí vyvolávají představu exotického ráje. Bělostné pláže, azurová voda a zelené ratolesti palem, líně se povívající ve vánku. Já ji dlouho měla zapsanou jako takovou destinaci „pro snoby“ jen pro ty nejbohatší z nás. A ony takové do určité míry opravdu jsou. Nemusí to být ale vždy na škodu.
Kousek od Madagaskaru se v Indickém oceánu na ploše o velikosti Prahy nachází celkem 115 ostrovů a ostrůvků, které dohromady tvoří souostroví Seychelly. Tzv. Vnitřní ostrovy (největší Mahé, Praslin, La Digue a Silhoute) jsou tvořeny masivními žulovými skalisky a jsou jediné dlouhodobě obyvatelné. Ty ostatní, vnější ostrovy jsou v podstatě korálové atoly, které obývají jen nepřeberné druhy mořských živočichů.
Seychelly jsou takovým útěkem ze všední reality na Robinsonův ostrov. Můžete se toulat pralesem, šnorchlovat se želvami mezi korálovými útesy, zdolávat skalnaté vrcholky hor nebo se jen tak líně povalovat na pláži. Toto místo má něco pro každého.


Velká část ostrovů je pokryta hustými mangrovy a tropickým lesem, který je díky své odlehlosti domovem mnoha endemických druhů živočichů a rostlin. Tak třeba Palma Lodoicea s obřími kokosovými plody, které jsou ty největší na světě. Copak vám připomínají?

Na ochraně svého bohatství si místní velmi potrpí. 42% země zabírají národní parky a přírodní rezervace a na některá místa se dostanete jen za tučný poplatek.
Na Mahé, hlavním ostrově žijí celé 4/5 obyvatelstva a právě tam dvakrát denně Emirates létají. Většina obyvatel jsou míšenci, potomci původních evropských kolonistů a afrických otroků. Ačkoliv se o existenci ostrovů vědělo už dříve, jejich strategickou polohu využili až Francouzi, kteří zde v 18. století zřídili kolonii. Poté jim ostrovy úspěšně přebrali Britové a spravovali je až do roku 1976 kdy Seychely získaly nezávislost.
Ústředním jazykem je kreolština, francouzsky a anglicky tady ale mluví každý. Lidé jsou přátelští a život na ostrově je velmi uvolněný. Nikdo nikam nespěchá, vždyť ani není kam. Všude panuje pohoda a klid.
Za jeden třinácti a jeden sedmnácti hodinový layover jsem měla šanci objevit jen střípek z ostrova Mahé, který se pyšní hornatým národním parkem Morne Seychellois. V něm se dá projít několik turistických tras, například na nejvyšší bod: horu Seychell vysokou 905 metrů.

Ať už na Saychelly přiletíte kdykoliv, v tomto tropickém ráji se vždy dočkáte teplot od 24 do 30°C. V období dešťů (v zimních měsících) vás sice může překvapit pořádná průtrž mračen, ta ale ustane stejně rychle, jako se objeví.
Pokud jsou tedy Seychelly na vašem cestovatelském seznamu, připravte si pěkně tučný obnos. Za noc v jednom z desítek resortů necháte několik set eur a tak tento ostrovní stát není zrovna cílem klasických baťůžkářů. Jako ostrovy jsou Seychelly také vysoce závislé na dovozu z pevniny a tak se ceny za služby i za zboží mohou vyšplhat do závratných výšin. Ale nakonec možná právě proto, že ostrovy nejsou snadno dostupné úplně každému si drží svou nedotčenou krásu. Asi už není moc míst na světě, kde byste mohli mít takovouto scenérii klidně celý den jenom pro sebe :).

https://www.seal-superyachts.com/wp-content/uploads/2017/10/Seychelles-beach-via-Seal-Superyachts-1.jpg
28. 11. 2017, Dubai

