WDC
Crew Life

Na skok do Washingtonu

Každý asi ví, že hlavním městem USA je Washingot D.C., tušili jste ale co znamená onen dodatek D.C.? Jde o zkratku pro District of Columbia – „District“ je oblast okresu, na kterém mělo být podle ústavy vybudováno nové hlavní město unie. „Columbia“ je pak dobové označení pro Spojené státy americké. District of Columbia tedy znamená doslova „Oblast Spojených států amerických.“

Washington byl založen roku 1790 a funkci hlavního města začal vykonávat již o 10 let později. Jméno získal po prvním americkém prezidentu Georgi Washingtonovi. Bývalý voják a politik stál v čele Koloniální armády, která Americe vyhrála nezávislost v boji s Velkou Británií. Není tak divu že si vysloužil post nejdůležitějšího muže v zemi. Zajímavé je, že ve městě nenajdete žádné mrakodrapy, jak by se to po Americkém vzoru dalo u tak velkého města čekat. Zato se můžete pokochat asi největším zástupem historických budov a památníků v celém USA.

Většina návštěvníků začne objevování hlavního města u National Mall, 2 míle dlouhého travnatého pásu v centru města. V tomhle mallu ale dozajista žádné nákupy neuděláte. Co nabízí je sbírka muzeí a monumentů, opěvujících nejslavnější americké prezidenty.

Ve stylu antického chrámu byl vystavěl Lincolnův památník. (Takový řecký Perthenon, jen o něco zachovalejší ;). V řadě 16. prezident a „lamač řetězů“ svými výroky a prohlášeními započal dlouhý proces zrušení otroctví ve Spojených Státech. Mramorový kolos tvoří celkem 36 sloupů (počet reprezentuje 36 států, které byly na území USA uznávány v době Lincolnovy smrti). Uvnitř monumentu na vás shlíží šesti metrová socha prezidenta a stěny pak pokrývají nástěnné malby s tematikou ukončení americké občanské války a osvobození otroků. Tomu všemu pak dominuje epitaf, vysekaný nad sochou:

abraham lincoln statue
Socha Abrahama Lincolna v nadživotní velikosti

V tomto chrámu, stejně jako v srdcích těch, pro něž zachránil Unii, bude památka Abrahama Lincolna uchována navěky“.

Právě u tohoto monumentu vystoupil Martin Luther King – bojovník za práva afroameričanů se svou nejslavnější řeč „I have a dream“.

Snadno byste se zde mohli nechat unést závanem historie, kdyby to ovšem poněkud nekazily zástupy puberťáků, snažící se o pořízení co nejlepšího selfíčka se „strejdou Abem“.

Raději dále. Od Lincoln Memorial se táhne Reflecting pool, obklopen sochami válečných hrdinů a otců zakladatelů. Přes 600 metrů dlouhý a pouhých 46 cm hluboký „bazének“ navrhl umělec Henry Bacon. Těžko říct jestli má jeho výtvor i hlubší symboliku a účel než jen „reflektovat“ stavby jako právě Lincol Memorial nebo opodál stojící Washington Monument. Mě se při pohledu do vodní hladiny více než cokoliv jiného vybavila scéna z Forresta Gumpa kdy se Jenny do půl pasu brodí bazénkem k Forrestovi, který se u pultíku snaží o projev k událostem války ve Vietnamu.

Američané obecně jsou velcí nacionalisté a u World War II. Memorial – památníků věnovanému druhé světové válce zrovna probíhal sjezd veteránů. Pánové na vozíčcích byli doprovázeni svými ošetřovateli a obdivovali 2 věže, z nichž jedna znázorňuje Pacifik a druhá Atlantik. Atmosféru památníku dodává uprostřed vybudovaná kruhová fontána, lemovaná žulovými kameny, symbolizující jednotlivé státy, které se druhé světové války zúčastnily.

Washington Monument
Washington Monument

Aby George (to byl ten první prezident 😉 nepřišel zkrátka, tak i jemu jeden memorial postavili. Washington Monument byl se svými 169 m ve své době nejvyšší stavbou světa (než mu poté prvenství vyfoukla Eiffelovka). Obelisk z mramoru, žuly a pískovce byl navržen Robertem Millsem, význačným americkým architektem 19. století a je pozorovatelný ze všech koutů National Mallu. Stavba památníku začala v roce 1848 a byla dokončena téměř 30 let po architektově smrti. Přerušení výstavby způsobil jednak nedostatek financi, jednak občanská válka. Rozdílnost v odstínu mramoru (viditelná přibližně od 50 m výše) jasně ohraničuje, kde se v roce 1876 se stavbou navázalo.

Další do sbírky místních atrakcí dozajista patří White House – oficiální sídlo a pracoviště prezidenta spojených států, kde s ním žije i jeho rodina. Dům v gregoriánské stylu je více jak 200 let starý a prvním prezidentem (z celkového pořadí 2. ze všech amerických prezidentů) byl John Adams. Dům svou bílou barvu získal až po renovaci, kdy během Britsko – americké války sídlo podpálili Britové. Manželka Johna Fitzgeralda Kennedyho: Jacqueline zde během svého pobytu vybudovala muzeum americké historie. Bílý dům obsahuje i lékařskou a zubní ordinaci, televizní studio, solárium, vnitřní bazén a úkryt proti jaderným bombám. V době naší návštěvy vlajka na střeše vlála, takže Donald byl asi doma, snipeři, pochodující po střeše ale značili, že nejspíš nechce být rušen.

White House
White House

Celému Nathional Mallu dominuje symbol americké zákonodárné moci Kapitol – sídlo Kongresu. Sestává ze dvou komor – Sněmovny reprezentantů a Senátu. Sněmovna čítá celkem 435 zástupců – počet z konkrétního státu Unie závisí na velikosti populace tam žijící. V Senátu má potom každý stát 2 své zástupce. Budova v neoklasicistním stylu stojí na vrcholku Capitol Hill a zajímavostí je, že Po Bílém domě byla první takto velkou stavbou ve Washingtonu, D.C., celé město vznikalo poté kolem něj. Součástí komplexu Kapitolu jsou také budovy Knihovny Kongresu a Nejvyššího soudu USA.

washington capitol
Momentka s Kapitolem

National Mall a nakonec i celé hlavní město toho samo sebou nabízí daleko víc (jako třeba Jefferson Memorial) ale po 14ti hodinovém nočním letu už jsem ani já, ani mé společnice na nic dalšího neměly energii. Tou poslední a asi nejlepší zastávkou tak byla stanice postel. Dobrou noc!

9. 11. 2017, Dubai

Zanechat Odpověď

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *