boston
Crew Life

Boston – historie psaná na vodě

Pokud zrovna vychytáte slunečný den v Bostonu, můžete se považovat za velkého šťastlivce.

V hlavním městě státu Massachusetts na východě USA jsou totiž malé deštíky, stejně jako pořádné průtrže mračen na denním pořádku. V zimě pro změnu město sužují urputné sněhové vánice. Člověk si musí návštěvu dobře promyslet. Když totiž vysvitne, paprsky rozpoutají pravou podívanou na vodní ploše, která tvoří téměř polovinu plochy města.V Bostonském přístavu se nachází hned 34 ostrovů které vybízejí k dlouhým procházkám, trekování, pozorování ptáků, kempování, kayakování a jiným prázdninovým hrátkám. Na jednom z ostrovů je dokonce vybudováno letiště Logan airport, kde přistávají všechny mezinárodní lety.

Právě v Bostonu se začala psát Historie Spojených Států. Roku 1630 zde puritánští kolonisté z Anglie založili malou osadu, která se postupným vysušováním močálů a zaváděním mělčin rozrostla až na nynější 7 milionovou megapoli.

V Americké historii se absolutně neorientuji, ale i mě jsou známé události jako Bostonské pití čaje, kdy bylo na protest amerických kolonistů proti britskému impériu v bostonském přístavu vrženo přes palubu přibližně 342 beden lisovaného čaje.

Nejlepší je město objevovat po svých. Je k tomu skvěle uzpůsobené. A pokud by si někdo chtěl mezery v dějepisu doplnit, není lepšího způsobu než se vydat na stezku Freedom Trail. Tato stezka, po které můžete být sami sobě průvodcem je dlouhá asi 4 km a každý krok po ní, každé její zákoutí je připomínkou důležité role, kterou město hrálo v Americké revoluci. Cesta je dobře označena červenými cihlami a kovovými poklopy, takže je velmi snadné se po ní orientovat.

trail
Freedom trail

Svou Freedom trail můžete začít v Boston Common – nejstarším městském parku v Americe. Smuteční vrby zde zastiňují poklidná jezírka a dobové šlapací loďky v podobě labutí brázdí jejich vody. Síť parků, které jsou spolu propojeny a dohromady tvoří Boston Common si vynesla přezdívku smaragdový náhrdelník. Od dob svého založení sloužil park mnoha účelům. Během revoluce si zde základnu vytvořily Britské jednotky a až do 30. let 20. století se na zelené trávě pásly stáda dobytku. Dnes park slouží výhradně pro potěchu lidí. V létě mohou milovníci Shakespeara přijít na divadelní představení a v zimě si zase zabruslit na zamrzlých jezírkách.

park
Boston Common park

Další zastávkou na stezce bude Massachusetts State house, který na vrcholu Beacon Hill se svou blyštící se zlatou kopulí nejde přehlédnout. Zde se američtí státníci snažili své ideály přeměnit ve skutečnost. Z pódia Faneuil Hall, zvané také jako „Kolébka svobody“ se zase kdysi ozývaly hlasy Samuela Adamse a Jamese Otise, které rozvířily ideje revoluce.

hala
Massachusetts State house

A hned za Faneuil Hall se nachází Quincy a Fenuill hall Markets, asi dvě nejpopulárnější místa v Bostonu kde se najíst nebo se jen tak poflakovat.

Quincy Market     
[zdroj: https://tclf.org/quincy-market]

Stezka vede také k jedné z nejmilovanějších lodí americké historie USS Constitution. Postavena v roce 1797 je nejstarší námořní lodí, která je stále schopná plavby.

Poté co si projdete Freedom Trail se můžete zatoulat do přívětivého sousedství v Beacon Hill. Pouliční plynové lampy a řadové domky z červených cihel vás přenesou do doby, jak město vypadalo na konci 19.století. Za svou současnou podobu město vděčí mimo jiné četným komunitám přistěhovalců. Množství irských hospůdek a italských restaurací zde tak není vůbec náhodné. Boston je svou kuchyní proslulý, obzvláště běžné jsou zde plody moře, které vám tady z vody skáčou rovnou na talíř.

Již od 19. století se zde daří také umění. V Bostonu vždy stačí jen pár kroků a narazíte na nějakou tu historickou pamětihodnost. Možná proto městu přezdívají Aténami Ameriky.

Nejúchvatnější architektonické kousky naleznete bezesporu na Copley Square. Například Kostel Sv. Trojice, postavený v Romáském stylu patří mezi 10 historicky nejvýznamnějších budov Spojených Států. Jen přes ulici se pak nachází klasicistní Veřejná knihovna, první městská knihovna v Americe.

knihovna
Veřejná knihovna

Když je řeč o Bostonu, nesmí se zapomenout ani na sport! Američané jsou jím posedlí a každé velké město má své elitní týmy. Boston je dokonce posledních 50 let nejúspěšnějším sportovním městem v USA. Zasluhují se o to především týmy Celtics (basketbal), Bruins (hokej), Patriots (americký fotbal) a také Red Sox, kteří už 100 let trénují a hrají na FenWay Park stadium. Boston má dokonce i svůj maraton. Co dodat.

Město patří k jedněm z nejdražších ale zároveň také nejideálnějších míst k žití, alespoň v Americe.

Může za to i množství univerzit. Nachází se jich tady přes 50 v čele s prestižním Harvardem v nedaleké Cambridge, kam se jezdí vzdělávat lidé z celého světa. Založena v roce 1636 je Americkou nejstarší univerzitou. 8 jejich absolventů se od dob jejího fungování stalo Americkými prezidenty, nemluvě o množství nositelů Nobelových a Pulitzerových cen. Geografickým středem univerzity, kde jsou budovy postavené z červených cihel a cesty jsou poseté spadaným listím je Harvad Yard. Kdo nemá takové štěstí a nestuduje tady, ten se může jít do Harvardu alespoň podívat. Prohlídky zdarma začínají ve Smith Campus Center a často vám průvodci jsou právě studenti.

Harvard působí dojmem malého města. Harvard Square přetéká malými obchůdky, butiky a kavárnami, kde můžete chvíli posedět a nasát tu pravou studentskou atmosféru.

harvard
Harvad

Boston nicméně není městem, které by lpělo na minulé slávě. Patří k nejprogresivnějším na Americkém kontinentě. Mimo univerzit se zde nachází i významná výzkumná centra. Město nadále produkuje prezidenty i vědce a utváří tak nejen podobu Americky ale i celého světa.

20. 9. 2018, Dubaj

Zanechat Odpověď

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *